top of page
back.png

איך לאזן את ההורמונים שלך באופן טבעי

כמעט אין אחת שמגיעה לגיל המעבר ולא מתלבטת אם לקחת תחליפי הורמונים או להתמודד עם הסימפטומים באופן טבעי. גם אני התלבטתי, והיום אני אספר לכן מה עזר לי לעבור את גיל המעבר כמעט בלי סימפטומים.

אני עברתי את זה ממש בקלות יחסית. סבלתי ממש מעט מגלי חום, מהזעות לילה לא סבלתי בכלל, היה לי קצת תקופה של ערפל במוח, אבל לא סבלתי ממצבי רוח מיוחדים. כן היו לי בעיות שינה שהייתי מתעוררת ב 3-4 לפנות בוקר, ועל זה צילמתי לכן סרטון שלם על איך אני פתרתי את בעיית השינה שלי.

ויש לי פרספקטיבה של 10 שנים על כל הנושא הזה של גיל המעבר, מאז שהתחילו אצלי הסימפטומים של ה- Peri-menopause בסביבות גיל 45.

גיל המעבר, אין מה לעשות, זה חתיכת שינוי לגוף כי האיזון ההורמונלי שלנו משתנה מקצה לקצה, וזה תהליך שלוקח כמה שנים והוא משפיע על כל המערכות בגוף והוא הופך את כל התפקוד של הגוף, והשאלה כמה תסבלי מסימפטומים של גיל המעבר זה מאוד תלוי על עד אם הגוף שלך היה מאוזן ובריא לפני שנכנסת לגיל המעבר, ועד כמה את שומרת עליו בבריאות אופטימלית תוך כדי הבלגן הזה של גיל המעבר, ואני בכוונה אומרת בריאות אופטימלית ולא בריאות מושלמת כי אני לא מאמינה בקיצוניות, ואם אנחנו דורשות מעצמנו לעמוד בכל מיני רוטינות של כושר או של תזונה שהן לא ריאליים אז זה נורא קל להרים ידיים כשאנחנו לא עומדות בזה וללכת לקיצוניות השנייה.

אבל לפני שנתחיל אני רוצה להזכיר שאני לא רופאה, ומה שאני אומרת זה מה שעובד בשבילי, ומה שלמדתי מקריאה של ספרם ומחקרים.


אז אני אדבר על איך אני מאזנת את ההורמונים שלי באופן טבעי.

נתחיל מזה שכל אשה שחיה בסביבה של היום, מתמודדת עם הצפה של רעלים סביבתיים שמשגעים לה את ההורמונים.

יש מלא כימיקלים בסביבה שלנו שמחקים את הפעילות של הורמונים שלנו. יש כימיקלים בפלסטיק של הקופסאות שאנחנו מאחסנים בהן את האוכל, יש כימיקלים בבקבוקי המים המינרלים, יש כימיקלים במים שאנחנו שותות מהברז, יש הורמונים בבשר ובביצים, יש כימיקלים בתוך מוצרי הביוטי והטיפוח, וכל החומרים האלה ההרכב שלהם מחקה הורמונים וזה מבלבל את הגוף,

אז אני משתדלת לצמצם את החשיפה שלי לדברים האלה.

יש לי פילטר מים שמותקן על ברז המים במטבח ומסנן כלור, חלודה ופלואוריד, וכשאני יוצאת מהבית אני לוקחת איתי מים בכוס אלומיניום רב פעמית. אני לא שותה מים מינרלים מבקבוקי פלסטיק.

אני מסתכלת על רשימת החומרים במוצרי הביוטי והטיפוח שלי, ואני משתדלת להיות עירנית ומודעת ולצמצם את החשיפה שלי לחומרים שהיום יודעים שהם מזיקים, אני משתמשת בשמנים טבעיים כדי להזין את העור שלי, ואני משתדלת לא להתאפר או לשים מייקאפ כשאני לא ממש צריכה, שזה רוב הימים.


מבחינת התזונה שלי העיקרון שמנחה אותי זה לאכול בעיקר אוכל לא מעובד וכמה שיותר קרוב לטבע, אנחנו הולכים פעם בשבוע לשוק, שם אנחנו ממלאים עגלה ענקית מלאה בירקות, וזה מספיק לנו לשבוע שלם, ואני תמיד חושבת אם מה שאני אוכלת מביא לי ערך לגוף, ויש דרגות שונות כמובן.

ירקות ופירות טריים זה הכי, ומשהו שבישלו אותו אתמול כבר לא תורם לי מי יודע מה, מבחינתי התזונה זה הבסיס והיא בונה לי את הבריאות, וכשהגוף שלי מקבל את מה שהוא צריך אז הוא מסוגל לאזן את עצמו מחדש ולרפא את עצמו בלי שאני אפריע לו.

בכל ארוחה אני אוכלת ירקות, מעבר לזה שירקות נותנים לנו את מה שהגוף שלנו צריך.

רוב הצמחים מכילים פיטואסטרוגנים, שאלה אסטרוגנים טבעיים שנמצאים בצמח, והם מסוגלים להקשר לרצפטורים של אסטרוגן אצלנו בגוף וזה עוזר לאזן את רמות האסטרוגן.

לפי הרפואה הסינית בגיל המעבר הגוף נמצא בסוג של חום שקשה לו לפרוק אותו. ובגלל זה הסימפטומים של גיל המעבר כמו גלי חום, הזעות, יובש בנרתיק, יובש בעיניים ובעור, אלה הכל סימנים של עודף חום.

וההמלצה היא לאכול הרבה מאכלים מקררים –חסות, נבטים, מלפפונים, ברוקולי, נבטי ברוקולי, קולורבי וצנוניות, זה אוכל שהוא מעולה למערכת החיסונית והוא גם מאזן את החום הזה, ומאזן את ההורמונים שלנו.


עוד משהו שמגביר גלי חום זה אלכוהול. אז אני לא אומרת שאף פעם לא תוכלי לשתות אלכוהול, אבל למי שסובלת מגלי חום אלכוהול זה ממש לא הולך טוב יחד עם גיל המעבר.


הדבר שהכי חסר לנו בגוף, כמעט לכל הנשים זה מים. אנחנו לא שותות מספיק.

מחסור במים יכול לגרום לסחרחורת, לבחילה ואפילו לעצבנות פשוט בגלל שאנחנו מיובשות, ובתקופת גיל המעבר, בגלל גלי החום והנטיה להזיע יותר, ובאופן כללי הטמפרטורה של הגוף עולה, אז הצורך במים רק גובר.

אז 3 ליטר מים ביום, זה מה שאנחנו צריכות לשתות, שזה 12 כוסות מים ביום. ותה, קפה, מיצים זה לא נחשב.


לי יש ריטואלים קבועים, אני שותה שתי כוסות מים כל בוקר כשאני מתעוררת, כוס מים אחת כל פעם שאני נכנסת הביתה מבחוץ, ובלילה אני שמה על יד המיטה מים.

והרבה פעמים כשאני שותה מים אני מיד מרגישה יותר טוב, וגם הרבה פעמים אני מבינה שאני לא רעבה אלא צמאה.

וטיפ קטן לא כדאי לשתות מים מאוד קרים, אני תמיד מערבבת טיפה מים חמים כדי לקבל מים פושרים, כי זה פחות שוק למערכת העיכול, וגם יותר קל לשתות הרבה כשהמים הם לא מאוד קרים.


אחד הסימפטומים של גיל המעבר זה שהעור שלנו נהייה יותר יבש ויותר דק כי אחרי גיל המעבר אנחנו מאבדות בערך 30% מהקולגן בגוף שלנו, וקולגן זאת מולקולה של חלבון מאוד חשובה, הקולגן נותן לעור שלנו את הנפח ואת האלסטיות שלו.

אז ציר עצמות זה דבר נהדר, כי יש בו המון קולגן, וזה יכול להיות מעצמות של דגים או של עוף, או בקר, מה שאת אוהבת. מבשלים את זה הרבה שעות על האש, או אם יש לך סיר לחץ זה ממש מקצר את התהליך, וזה ממש Beauty Food.

אני אוכלת גם המון דגים, אני אוהבת לאכול גם cod Liver שזה כבד של דג שיש בו ריכוז גבוה של אומגה 3.


עוד אחד מהסימפטומים המציקים של גיל המעבר זה העייפות.

יום אחד את מרגישה לגמרי נורמלי ויום אחרי זה את מותשת לגמרי בלי סיבה.

זה תוצאה של ירידה ברמות ההורמונים, האסטרוגן והסרוטונין נמוכים, ממש יורדים לרצפה, אני זוכרת שאני עשיתי בדיקות דם בסביבות גיל 50 והייתי ממש בשוק לראות את ההשוואה של רמות האסטרוגן שלי למה שהיה קודם.

אז לפעמים אנחנו מחפשות משהו שייתן לנו בוסט של אנרגיה ומצב רוח טוב, ואז אוכלות משהו מתוק.

וסוכר נותן לנו אנרגיה לזמן קצר אבל הוא בעצמו גורם להורמונים שלנו לעלות ולרדת בצורה דרסטית, ולחום של הגוף לעלות. אז ברור לכולנו שסוכר זה לא טוב, אבל לסימפטומים של גיל המעבר זה אפילו עוד יותר גרוע, כי הוא פשוט מגביר אותם.

אז אני מציעה במקום זה פשוט להרשות לעצמנו לנוח.

אני הרבה פעמים לוקחת הפסקה באמצע היום ועושה מדיטציה שנקראת Yoga Nidra ואז אני בדרך כלל נרדמת לכמה דקות, כל זה לוקח חצי שעה, לא יותר, וזה כל כך עוזר לי להחזיק מעמד ולהגיע לערב בתור בנאדם נחמד עם חיוך על הפנים.

אבל זה לא חייב להיות מדיטציה או שינה, גם ללכת בים הליכה רגועה, או לקרוא ספר, העיקר לתת לעצמך לנוח יותר.


מבחינת השינה בלילה, שינה זה הדבר הכי חשוב בעיני בשביל הבריאות, ועם הגיל זה נהיה יותר קשה ויותר מסובך לישון כמו שצריך לילה שלם, אז ממש צריך ממש לשמור על היגיינת שינה, שזה אומר ללכת לישון בשעה קבועה, ומוקדם, כי יש לנו נטייה להתעורר מוקדם יותר בבוקר, לזה אומר החשיך את החדר לגמרי, לא לצפות בכל מיני דברים מעוררים או מפחידים או מרגיזים לפני השינה, ואם צריך אז לכתוב לעצמנו כמה מילים כדי לעשות download לכל מה שמטריד אותנו בראש לפני השינה,

אני לוקחת מגנזיום עם B6 לפני שאני הולכת לישון. יש את זה בנפרד או יש תוסף שיש בו את שניהם. זה מאוד מרגיע, מרפה את השרירים ועוזר לישון טוב.


יש כמה תוספי תזונה שאני משתמשת בהם והם ידועים בזה שהם מאזנים הורמונלית. מאקה זאת אבקה עם טעם מעולה של קרמל, ואני שמה כפית בכוס קקאו חם. Reishi זאת פטריה שלפי הרפואה הסינית יש לה יכולות אנטי אייג'ינג, אני מערבבת ריישי עם אבקת קקאו, עם המאקה, ועם כפית של חמאת קוקוס או שמן קוקוס ועושה מזה כוס קקאו חם.


אני בחרתי לא לקחת תחליפי הורמונים, מכל מיני סיבות משפחתיות ובריאותיות, ואני מרגישה ממש מעולה בגוף שלי עם זה שאני מאזנת את ההורמונים שלי באופן טבעי.


11 צפיות
backhome2.png
bottom of page